Timvikarier till förskolorna Kyrkklockan, Kyrktuppen och Sanna förskola

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2020-10-19

Svenska kyrkan Jönköping har cirka 150 anställda och omfattar tio kyrkor med församlingshem, tre förskolor, sex kyrkogårdar, familjerådgivning, sjukhuskyrka, skol- och universitetskyrka samt verksamhetsstöd. Svenska kyrkan Jönköpings vision är ”ett gott liv för alla” och våra ledord är kärlek, respekt och ett stödjande förhållningssätt.

Vi söker någon som kan vara vikarie när ordinarie förskolepersonal är frånvarande.

Vi arbetar för att barnen ska utvecklas till trygga, harmoniska och hänsynsfulla människor. De ska känna trygghet med varandra och omgivningen samt lära sig ta ansvar för sig själva och sina medmänniskor.

Arbetet vilar på en kristen grund och bygger på kristna värderingar utifrån bibeln.

Våra värdeord är kärlek, respekt och stödjande förhållningssätt, samt trygghet och bemötande.

Dina arbetsuppgifter

  • Du förväntas vara delaktig i genomförandet av det som utbildningen erbjuder
  • Ge barnen en god omsorg
  • Ge barnen förutsättningar för att utvecklas till trygga, harmoniska och hänsynsfulla människor

Din kompetens

Vi söker dig som kan arbeta när någon av våra ordinarie pedagoger är frånvarande. Du har ett gott bemötande och en medvetenhet om hur du påverkar din omgivning. Du kommer att arbeta i ett arbetslag och där har du ansvar för att barnen får en god omsorg under sin förskoledag.

Önskvärt är att du har någon form av erfarenhet av arbete med barn.

Du behöver ha goda kunskaper i svenska både i tal och skrift.

Vid anställning måste ett utdrag ur belastningsregistret visas.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans tro och värderingar.

Vid frågor och intresseanmälan kontakta

Biträdande rektor Inga Carlsson, 036-31 35 25 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.