Arbetsledande komminister till Sofiakyrkan

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2021-01-17

Svenska kyrkan Jönköping har cirka 150 anställda och omfattar tio kyrkor med församlingshem, tre förskolor, sex kyrkogårdar, familjerådgivning, sjukhuskyrka, skol- och universitetskyrka samt verksamhetsstöd. Svenska kyrkan Jönköpings vision är ”ett gott liv för alla” och våra ledord är kärlek, respekt och ett stödjande förhållningssätt.

Mitt i Jönköpings puls, i stadens västra centrum, ligger Sofiakyrkan. Hit söker sig människor dagligen för en stund av stillhet, bön och ljuständning och inte sällan för att ta del av ett rikt musik- och körliv samt ett gudstjänstliv med högmässan i centrum.  Här finns möjlighet för dig som vill vara med och värna Sofiakyrkan, att tillsammans med medarbetarna utveckla vår kyrka för framtiden – som ett liturgiskt, teologiskt, pedagogiskt och diakonalt centrum.

Om tjänsten

Som arbetsledande komminister planerar du och leder arbetet tillsammans med dina medarbetare, verksamhetsrådet och den gudstjänstfirande församlingen. Du ingår i församlingens ledningsgrupp och har ett nära samarbete med kyrkoherden. Du tjänstgör regelbundet i söndagens högmässa och i övriga gudstjänster i församlingen.

Du planerar och delegerar arbetet utifrån en fastlagd plan. Du följer upp och stöttar dina medarbetare för att nå uppsatta mål.

Din huvudsakliga placering är i Sofiakyrkan och ditt arbetslag består av präst, diakoner, församlingshemsvärdar, kyrkvaktmästare, pedagog och musiker.

Din kompetens

Du är prästvigd i Svenska kyrkans ordning och känner dig hemma i Svenska kyrkans traditioner. Du är samtidigt öppen för att möta människor i en ny tid och vill hjälpa såväl vuxna som unga att växa i tro. Du är en stabil person som agerar professionellt även i pressande situationer. Du är beredd på att snabba förändringar kan uppstå, vilket kräver att du kan omprioritera för att lösa situationer och behov. En av dina styrkor är att du leder med tydlighet, vilket skapar trygghet och effektivitet för medarbetare och verksamhet.

Du har lätt för att skapa förtroende, utveckla samarbete och relationer. Din förmåga att leda, skapa engagemang och delaktighet är mycket viktig. Det är meriterande om du är utbildad inom ledarskap och vet hur du motiverar andra för att bygga arbetslagets teamkänsla.

Anställningsform

Tjänsten är en tillsvidareanställning om 100 %.
Tillträde enligt överenskommelse.

Välkommen att söka tjänsten som arbetsledande komminister och bidra till Svenska kyrkan Jönköpings gemenskap och utveckling.

Kontaktpersoner

Ann Aldén, kyrkoherde, 036-30 35 49
Emma Janerheim, arbetsledande komminister, 036-30 35 48

Fackliga kontaktpersoner

Akademikerförbundet SSR: Johan Huhtamaa, 08-617 44 66
Kyrkans Akademikerförbund: Johan Engvall, 0485-770 99
Vision: Helena Fyhr Abrahamsson, 0708-62 46 31

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.