Komminister till Sofiakyrkan

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2021-01-17

Svenska kyrkan Jönköping har cirka 150 anställda och omfattar tio kyrkor med församlingshem, tre förskolor, sex kyrkogårdar, familjerådgivning, sjukhuskyrka, skol- och universitetskyrka samt verksamhetsstöd. Svenska kyrkan Jönköpings vision är ”ett gott liv för alla” och våra ledord är kärlek, respekt och ett stödjande förhållningssätt.

Mitt i Jönköpings puls, i stadens västra centrum, ligger Sofiakyrkan. Hit söker sig människor dagligen för en stund av stillhet, bön och ljuständning och inte sällan för att ta del av ett rikt musik- och körliv samt ett gudstjänstliv med högmässan i centrum. Här får du möjlighet att som komminister vara en del av ett arbetslag och ett fantastiskt kyrkorum.

Om tjänsten

Som komminister i Sofiakyrkan bidrar du till utvecklingen av Sofiakyrkan. Du tjänstgör regelbundet i söndagens högmässa och veckans andakter. Du arbetar även regelbundet vid kyrkliga handlingar i hela församlingen.

I arbetet med konfirmander och unga vuxna har du en viktig och drivande roll, liksom i mötet med de små barnen och de som bor på de närliggande äldreboendena. Du arbetar aktivt för att på ett närvarande sätt möta alla människor som så vill och önskar, i en ny tid.

Du har ditt arbetslag i Sofia verksamhetsområde och har din arbetsledare nära till hands.

Din kompetens

Du är prästvigd i Svenska kyrkans ordning och har erfarenhet från församlingsarbete. Du finner stor glädje i arbetet med gudstjänst, förkunnelse och liturgi. Vi lägger stor vikt vid att gudstjänstlivet engagerar dig och att det är viktigt för dig att vara med och bidra, utveckla och delta i allt som ryms inom det.

Du ser utmaningen i att verka i stadens stora kyrka, där traditioner ska bevaras samtidigt som det finns behov av att vara kyrka på nya sätt. Arbetet i, och med, kyrkorummet är viktiga delar som du tycker om.

Som person är du social och tycker om att arbeta i skiftande miljöer och sammanhang där genomströmningen av människor är hög. Du är intresserad av församlingen, gudstjänstgrupper och ideella och uppskattar mötet med alla åldrar. Du har också lätt för att kommunicera och skapa förtroende hos människor som vill bidra med sina gåvor till församlingens arbete.

Om anställningen

Tjänsten är en tillsvidareanställning om 100 %.
Tillträde enligt överenskommelse.

Välkommen att söka tjänsten som komminister och bidra till Svenska kyrkan Jönköpings gemenskap och utveckling.

Kontaktpersoner

Emma Janerheim, arbetsledande komminister, 036-30 35 48
Ann Aldén, kyrkoherde, 036-30 35 49

Fackliga kontaktpersoner

Akademikerförbundet SSR: Johan Huhtamaa, 08-617 44 66
Kyrkans Akademikerförbund: Johan Engvall, 0485-770 99
Vision: Helena Fyhr Abrahamsson, 0708-62 46 31

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.