Diakon till Svenska kyrkan Jönköping

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2021-04-30

Svenska kyrkan Jönköping har cirka 150 anställda och omfattar tio kyrkor med församlingshem, tre förskolor, sex kyrkogårdar, familjerådgivning, sjukhuskyrka, skol- och universitetskyrka samt verksamhetsstöd. Svenska kyrkan Jönköpings vision är ”ett gott liv för alla” och våra ledord är kärlek, respekt och ett stödjande förhållningssätt.

I Jönköpings östra stadsdelar Ekhagen och Österängen bor cirka 10 000 människor i blandad bebyggelse. Stadsdelskyrkorna Ekhagskyrkan och Österängskyrkan är centrum för vårt kyrkliga arbete inom området. Nu finns möjlighet för dig som är diakon, eller antagen under utbildning till diakon i Svenska kyrkans ordning, att bli en del av Svenska kyrkan Jönköpings arbetslag på Ekhagen och Österängen.

Om tjänsten

Din huvudsakliga placering blir i Österängskyrkan, en kyrka som präglas av att vara en öppen mötesplats för människor från olika bakgrunder och kulturer. Här arbetar vi med ett diakonalt fokus utifrån människors behov och lägger stor vikt vid samverkan med andra samhällsaktörer inom området. Ekhagskyrkan är en barn- och familjekyrka med stor vardagsverksamhet. Mellan kyrkorna är det 20 minuter till fots eller en buss-, bil- eller cykelfärd på cirka 5 minuter.

Du är en av två personer  inom verksamhetsområdet som arbetar med diakoni, men vår strävan är att ha ett diakonalt perspektiv i all vår verksamhet.

Vid sidan av arbetet i Österängskyrkan jobbar du, liksom hela arbetslaget, till stor del inom hela verksamhetsområdet och församlingen i stort.

Din kompetens

Vi söker dig som är diakonvigd eller antagen under utbildning till diakon i Svenska kyrkans ordning, och som vill arbeta med diakonins hela bredd inom verksamhetsområdet.

För att lyckas i ditt uppdrag lägger du stor vikt vid att vara närvarande och tillgänglig i människors vardag. Du är trygg i din kallelse och finner glädje i att sprida evangelium i både ord och handling. Du släpper gärna in såväl kollegor som ideella medarbetare i det diakonala arbetet och bidrar med diakonala perspektiv i många delar av det som är församlingens uppdrag. Du verkar i såväl kyrkorummet och gudstjänsten som ute i samhället och är bekväm med att röra dig i miljöer som ibland kan vara utmanande.

Vi är också nyfikna på dina gåvor och färdigheter och tar gärna med dem i ekvationen när vi organiserar vårt arbete.

Vi som blir dina kollegor lägger stor vikt vid att jobba tillsammans - med olika uppgifter men med samma mål. Hos oss är skratten många och det finns en stor vilja att samarbeta och lyfta varandra.

Om anställningen

Tjänsten är en tillsvidareanställning om 100 %.

Tillträde enligt överenskommelse.

 

Kontaktpersoner

Nina Palmgren, arbetsledande komminister, 036-31 35 61

 

Fackliga kontaktpersoner

Vision – Helena Fyhr Abrahamsson 0708-62 46 31

SSR – Johan Hutamaa, 073-419 44 66

Kyrk-A – Johan Engvall, 0485-77099

 

Välkommen att söka tjänst som diakon i Svenska kyrkan Jönköping!

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.