Kyrkogårdarbetare säsong 2023

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2023-02-12

Vill du vara med oss och ta hand om kyrkogårdarnas fina miljöer? Vill du möta många olika typer av människor och bidra till att våra kyrkogårdar upplevs som en god plats att komma till?

Ett av våra mål är att våra kyrkogårdar ska vara gröna platser för vila och kontemplation. Det betyder att vi ser på kyrkogårdarna som våra uterum och här är du en viktig del i att ta hand om dem.

Om tjänsten
Ditt arbete är varierat och du arbetar med gräsklippning, beskärning och klippning av häckar, allmänt kyrkogårdsunderhåll samt plantering och skötsel av gravrabatter. Assistering vid begravning och urnsättning förekommer.

Vi använder flertalet större och mindre maskiner och det dagliga underhållet på maskinerna ingår i arbetsuppgifterna. Du deltar i snöberedskap enligt schema. Vi arbetar i såväl grupp som självständigt, beroende på arbetets karaktär och upplägg.

Din kompetens
Vi vill att du har någon form av grönyteutbildning eller praktisk erfarenhet av park- och kyrkogårdsarbete eller motsvarande. Intresse för trädgårdsarbete är ett krav. Du är van vid att arbeta med trädgårdsmaskiner. Att du har B-körkort är en förutsättning för anställning hos oss.

Meriterande
Erfarenhet av anläggningsarbete.
Erfarenhet av beskärningsarbete samt innehar liftkorgsutbildning.
Erfarenhet av drift och skötsel av bevattningsanläggning.

Din personlighet
Du gillar att arbeta både i grupp och självständigt. Du är serviceinriktad och har en känsla för noggrannhet. Du trivs med att arbeta utomhus i alla väder och är inte rädd att hugga i när det behövs. Du känner dig bekväm i den miljö som kyrkogården representerar och har förmågan att bemöta både arbetskamrater och besökare med respekt och förståelse.

Övrigt
Arbetet kan stundtals vara fysiskt krävande.
Arbetsgivaren är Jönköpings församling.

Arbetstid/varaktighet
Heltid 100 %. 
Visstidsanställning.
Tillträde 2023-05-15

Lön
Månadslön. 
Vi tillämpar individuell lönesättning.

Om arbetsplatsen
Kyrkogårdsförvaltningen i Svenska kyrkan Jönköping består av sex kyrkogårdar, flera kapell samt ett av Sveriges modernaste krematorium. Kyrkogårdsförvaltningen är en del av Jönköpings församling och vi arbetar för ett gemensamt tillsammans.
I kyrkogårdsförvaltningens uppdrag ingår att tillhandahålla gravplatser åt alla, oavsett trosuppfattning. Kyrkogårdsförvaltningen består av tre skötseldistrikt, verkstad, krematorium och administrativ personal.

Kontaktpersoner
Mathias Johansson, kyrkogårdschef, 036-30 35 08
Magnus Angrén, arbetsledare Skogskyrkogården, 036-31 36 10
Magnus Blick, arbetsledare Östra kyrkogården, 036-31 36 50
Anna Pettersson, arbetsledare Slottskyrkogården, 036-313632

Peter Karlsson, arbetsledare Dunkelhalla kyrkogård, 036-313640

Facklig företrädare
Daniel Henriksson, Kommunal, 010-442 95 68

Sista ansökningsdatum 2022-02-12

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy