Kyrkogårdsarbetare ferie 2023

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2023-03-31

Vill du vara med och ta hand om kyrkogårdarnas fina miljöer? Tycker du om att möta människor och vill bidra till att våra kyrkogårdar upplevs som en vacker och skön plats att komma till? Om du svarar ja och har fyllt 16 år, kan detta vara ett arbete för dig.

Som ferieanställd kyrkogårdsarbetare är du med och tar hand om Jönköpings kyrkogårdar. Att bidra till att göra kyrkogården fin och välkomnande för andra är grunden i uppdraget. Inte sällan uppstår berikande möten med kyrkogårdens besökare.

Dina arbetsuppgifter
Du utför praktiska arbetsuppgifter som gräsklippning, plantering och skötsel av gravrabatter samt allmänt kyrkogårdsunderhåll.  Arbete sker både grupp och självständigt, beroende på karaktär och upplägg.

Din kompetens
Du tycker om att möta och hjälpa andra, har lätt för att samarbeta och är noggrann. Du trivs med att arbeta utomhus i alla väder och är inte rädd för att hugga i när det behövs. Du känner dig bekväm i kyrkogårdens miljö och har förmåga att bemöta arbetskamrater och besökare med respekt och förståelse.

Om tjänsten

Heltid 40 tim/vecka enligt överenskommen tid under perioden 13/6-18/8 2021.

Timlön. Vi tillämpar månadslön enligt kyrkans avtal och ålder.

 

Kyrkogårdsförvaltningen i Svenska kyrkan Jönköping består av sex kyrkogårdar, flera kapell samt ett av Sveriges modernaste krematorium. Kyrkogårdsförvaltningen är en del av församlingen och vi arbetar för att skapa upplevelse av helhet och sammanhang. I kyrkogårdsförvaltningens uppdrag ingår att tillhandahålla gravplatser åt alla, oavsett trosuppfattning.

Kyrkogårdsförvaltningen består av tre skötseldistrikt. Verkstad, krematorium samt administrativ personal.

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy