Maskinreparatör till Svenska kyrkan Jönköping

Plats

Jönköping

Sista ansökan

2021-05-05

Svenska kyrkan Jönköping har cirka 150 anställda och omfattar tio kyrkor med församlingshem, tre förskolor, sex kyrkogårdar, familjerådgivning, sjukhuskyrka, skol- och universitetskyrka samt verksamhetsstöd. Svenska kyrkan Jönköpings vision är ”ett gott liv för alla” och våra ledord är kärlek, respekt och ett stödjande förhållningssätt.

Vill du arbeta i och med att ta hand om kyrkogårdarnas fina utomhusmiljöer? Vill du möta många olika typer av människor och bidra till att våra kyrkogårdar upplevs som en god plats att komma till? Ett mål är att våra kyrkogårdar ska vara gröna platser för vila och kontemplation. Det betyder att vi ser på våra kyrkogårdar som våra uterum och här är du en viktig del i att ta hand om dem. 

Kyrkogårdsförvaltningen i Svenska kyrkan Jönköping, består av sex kyrkogårdar, flera kapell samt ett av Sveriges modernaste krematorium. Kyrkogårdsförvaltningen är en del av Jönköpings församling och vi arbetar för ett gemensamt tillsammans. Kyrkogårdsförvaltningen består av tre skötseldistrikt, verkstad, krematorium och administration. I vårt uppdrag ingår att tillhandahålla gravplatser åt alla trosinriktningar i Jönköping.

Om tjänsten

Ditt arbete är varierat med fokus på maskinreparationer och service. Du gillar att arbeta både i grupp och självständigt. Du är serviceinriktad och noggrann. Du trivs med att arbeta utomhus i alla väder och i verkstadsmiljö. Arbetet kan stundtals vara fysiskt krävande. 

Du känner dig bekväm i den miljö som kyrkogården representerar och har förmåga att möta både arbetskamrater och besökare med respekt och förståelse.


Din kompetens

Verkstadsmekanikerutbildning eller likvärdig.

Dokumenterad kunskap i elektronik, hydraulik och svetsning.

B-körkort. BE-körkort är meriterande.


Om anställningen

Tjänsten är en tillsvidareanställning om 100%

Tillträde enligt överenskommelse.

 

Kontaktpersoner

Mathias Johansson, Kyrkogårdschef; 036-30 35 08

Daniel Henriksson, Kommunal; 010-442 95 68

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.